top of page

מגזין השיווק הבינלאומי

"דחוף" בג'מייקה ובסינגפור

כהפוגה מימי קורונה, עודד גלבוע, מספר לנו על הבדלים תרבותיים והשפעתם על הפעילות של היצואן.

עודד הוא מנהל פיתוח עסקי בינלאומי מנוסה בענף החקלאות והמים. במהלך 35 שנה של פעילות החדיר בהצלחה טכנולוגיות ומוצרים ישראלים חדישים במספר רב של שווקים, בחמש יבשות.


כמהנדס מים צעיר, נשלחתי לפני שנים רבות לשליחות בג'מייקה כיועץ לחברת המים הממשלתית, חברת NIC – National Irrigation Commission, האחראית לאספקת מי ההשקיה לכל ג'מייקה.

המשימה היתה דרך מש"ב של משרד החוץ ובמימון של USAID.

עם הגעתי נפגשתי עם הממונה על הפרויקט מטעם USAID, חסן חסן (דיפלומט אמריקאי ממוצא פלסטיני מאל-בירה...) שהסביר לי בחביבות רבה שאני אמנם צעיר ונמרץ אולם אין לי סיכוי לשנות את האופי הג'מייקני. הם לא יהיו חרוצים, ימשיכו ליהנות מהחיים הטובים, לא ישקיעו מאמץ מיותר...פירות נופלים מהעצים ומוזיקה. הוא סיכם את הפגישה באומרו, "באת עם המשפחה, תיהנו, תעשו ספורט, תבלו, אבל אל תצפה להרבה".

כאשר התייצבתי ב-NIC באמצע אוגוסט, נתבקשתי לערוך סיור בשדות ובמתקני החברה ולהכין תוכנית עבודה לשיפור המערכות.

באמצע אוקטובר, הדו"ח היה מוכן וכונסה ישיבה בהשתתפות 35 מנהלים. כל בכירי החברה, סגן שר החקלאות, מהנדסי החברה ועוד.

את המשימות שלפניהם סיווגתי בדו"ח לפי החלוקה הבאה:

בהול – לטיפול מיידי ללא דיחוי

מיידי – לטיפול מיד בשלב הבא שאחרי הבהול

טעון שיפור- לטיפול כללי

בתום המצגת שלי קם יו"ר ה-NIC הודה לי בשם כל הפורום על העבודה שנעשתה והחל להתוות לוחות זמנים באלו המילים, "עכשיו אנחנו באמצע אוקטובר, עוד מעט נובמבר, חגי וחופשות סוף השנה, אז ינואר, שוב חגים... את ה"בהול" נתחיל בפברואר... נסיים תוך מספר חודשים, נעבור ל"מיידי" ואולי נגיע גם בסוף ל"טעון שיפור".

בסיום הנאום שלו הבנתי בדיוק למה התכוון חסן חסן בראיון הקבלה וכמה הוא צדק.

הנושא התחבר לי לדברי הפתיחה שאמרו לי המהנדסים בחברה: "מכיוון שאתה יהודי, לא נעבוד בימי שישי. שבת וראשון זה סוף השבוע. ביום שני העובדים עדיין שיכורים, כך שעדיף שלא יגיעו למשרד...שבוע עבודה משלישי עד חמישי יהיה מצוין".

אומנם בשלושת השנים של השליחות התקדמנו באיכות ובכמות מערכות המים בפרויקט, לא את כל מה שתכננתי הספקתי לבצע, אולם את ההתנהלות של הג'מייקנים לא הצלחתי לשנות.

תרבות יותר חזקה מהכול, הלקח הזה מלווה אותי מאז בכל שוק בו אני פועל.


לאחר כמה שנים יצאתי לשליחות של חמש שנים בסינגפור מטעם חברה מסחרית ושם פגשתי את ההפך הגמור. כל פרויקט דחוף, צריך להיות מושלם בזמן הקצר ביותר וללא פשרות..

נקודות הייחוס שלנו באזורים גאוגרפיים שונים ובתרבות עסקית אחרת מתבססת על התרבות והניסיון שאנחנו מביאים איתנו , סוד ההצלחה הוא ביכולת להשתנות ולהתאים את עצמנו לשוק שבו אנו פועלים.

עודד גלבוע, פיתוח עסקי ומכירות בינלאומיות

נייד: 0549194309

עקבו אחריי והישארו מעודכנים עם מתודולוגיות, פרקטיקות, וטיפים בשיווק ובמכירות בעולם

  • LinkedIn
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • YouTube
Michael Gally

הרצאות, הדרכות ואימון מנהלים

כיצד להצליח בחדירה לשוק חדש? כיצד גם חברה ישראלית קטנה יכולה לסגור עסקה עם חברה גדולה בחו“ל? איך מקימים מערך לידים אפקטיבי? איך מאתרים שותפים עסקיים בחו“ל?
לרשותכם מגוון הרצאות בנושאי שיווק, מכירות ופיתוח עסקי בינלאומי מותאמות לצרכיכם.

 
 
bottom of page