top of page

מגזין השיווק הבינלאומי

העסקת עובדים בחו”ל- איך עושים את זה נכון?

העסקת עובדים בחו”ל- איך עושים את זה נכון?

הפוסט נכתב ע”י ענבל תמיר שבי, מנכ”לית רילוקיישן סורס. באתר החברה תמצאו מידע רב בנושאי רילוקיישן.

אחד האתגרים המהותיים העומדים בפני חברות ישראליות המעוניינות להתחיל ולפעול בחו”ל הוא התמודדות עם שאלות הנוגעות  בהעסקת העובדים בחו”ל. מעבר לצורך בפתרון אד-הוק להעסקה של עובד במדינה כזו או אחרת מהיום למחר, האתגר הוא גם בהתמודדות עם חוקים ורגולציות מורכבים, הקושי בהבנת השפה, התרבות והתנהלותן של רשויות החוק המקומיות. כמות המשאבים, כוח האדם והזמן היקר המושקעים בהבנת כללי המשחק במדינות זרות- כל אלו הפכו לעקב אכילס אצל כל חברה המבקשת להתרחב למדינה זרה. כעת תקנות ה- GDPR החדשות מוסיפות קשיים בתאימות לחוקי העבודה המקומיים.

לחברות ישראליות שמחפשות להתרחב גלובלית ולצמוח מהר, ישנן מספר אפשרויות להעסקת העובדים המקומיים:

חברות שאין להן ישות משפטית יכולות לעשות שימוש בשירותי PEO (Professional Employment Organization)/ GEO (Global Employment Organization)

במציאות בה התרחבות עסקית עשויה לקרות בין-לילה, ופרויקטים גדולים אינם יכולים לחכות עד הקמתה של ישות משפטית, חברות ישראליות זקוקות לשירותי PEO/ GEO. כאשר חברה מעבירה ל-GEO את תחומי האחריות של תשלומי השכר וההעסקה, במיקור חוץ, נוצר עם העובד קשר ייחודי. העובד נותר במהותו של דבר העובד של הלקוח הסופי, אך ה-GEO הופך ל”מעסיק הרשום” במדינה הזרה. המשמעות היא שה-GEO יטפל בהיבטי התעסוקה המנהליים שיפורטו להלן, עבור הלקוח הסופי:

  1. תשלומי שכר ומס הכנסה: כל היבטי תשלומי השכר באותה מדינה ינוהלו מטעם הלקוח, כולל ניכויים למס ולביטוח לאומי.

  2. אישורי עבודה והגירה: ה-GEO דואג להשגת ויזות עבודה נדרשות (כאשר הן נדרשות) בפועלו כמעסיק רשום, עבור עובדי הלקוח.

  3. העסקה מקומית: כדי לעמוד בדרישות החוק המקומי, נדרשים חוזי העסקה הדואגים לזכויות העובד החקוקות ולחובות המעסיק.

נושאים כגון חופשות, הטבות, בונוסים וימי מחלה יהיו כולם בשליטת הלקוח הסופי, על פי מדיניות ההעסקה שלו. ניהול תחומי האחריות היומיומיים בעבודה יתבצע ע”י הלקוח הסופי, וה-GEO לא יהיה מעורב באף נושא הקשור לביצועים בעבודה.

יחסיו של ה-GEO עם העובד בתור המעסיק הרשום הם בעלי אופי משפטי, אך הם מוגבלים לעמידה בדרישות המקומיות הספציפיות של השוק הזר, כדי לאפשר לעובדו של הלקוח הסופי לעמוד בכל תקנות ההעסקה.

ה-GEO ממלא את כל הדרישות המקומיות באמצעות שותפים מנוסים במדינה, המשחררים את הלקוח הסופי מהצורך לדלות למטרה זאת זמן וכסף מתוך משאביו שלו.

היתרונות העיקריים שבפתרון ה-GEO הם שבכך מתאפשר לחברה להיכנס במהירות לשוק, עם הוצאות מינימליות, ועם זאת להבטיח עמידה בכל דרישות החוק המקומי. עובדים ימשיכו לעבוד ישירות עבור הלקוח הסופי והם לא יושפעו מהיחסים עם ה-GEO, למעט במקרה בו מתעוררות בעיות בנושא אישורי עבודה, ויזות או ניכויים בתשלומי השכר.

חברות בעלות ישות משפטית יכולות לעשות שימוש בשירותי חשבות שכר (Payroll)

השימוש בחברה חיצונית לחשבות השכר מונעת “כאבי ראש” למעסיק בשני נושאים מרכזיים:

  1. ניהול אדמיניסטרטיבי מלא של צרכי העובד, כולל חישובי שכר ותשלומים שוטפים

  2. תאימות מלאה לחוקי העבודה והמס במדינה

לרוב, ניתן יהיה לקבל מספק ה- Payroll גם שירותי הנהלת חשבונות.

בהצלחה,

Comments


עקבו אחריי והישארו מעודכנים עם מתודולוגיות, פרקטיקות, וטיפים בשיווק ובמכירות בעולם

  • LinkedIn
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • YouTube
Michael Gally

הרצאות, הדרכות ואימון מנהלים

כיצד להצליח בחדירה לשוק חדש? כיצד גם חברה ישראלית קטנה יכולה לסגור עסקה עם חברה גדולה בחו“ל? איך מקימים מערך לידים אפקטיבי? איך מאתרים שותפים עסקיים בחו“ל?
לרשותכם מגוון הרצאות בנושאי שיווק, מכירות ופיתוח עסקי בינלאומי מותאמות לצרכיכם.

 
 
bottom of page